Olejowanie włosów to tradycyjna, indyjska metoda pielęgnacji. Jest skuteczna, zwłaszcza gdy odpowiednio dobierzemy oleje do włosów i będziemy stosować je regularnie. Dziś na tapet bierzemy olejek rozmarynowy – jego właściwości i działanie. Przy okazji zamieszczamy krótki przegląd najlepszych kosmetyków do włosów ostatnich tygodni.
Olejek rozmarynowy należy do grupy olejków eterycznych, które wykazują świetne właściwości prozdrowotne i dość dobrze sprawdzają się w pielęgnacji. Dość dobrze, ponieważ ich stosowanie w kosmetykach musi podlegać pewnym zasadom.
Olej rozmarynowy – informacje
Powstaje na bazie rozmarynu, popularnego zioła. Skład olejku rozmarynowego jest uzależniony od tego, z jakich odmian tej rośliny jest pozyskiwany. Ma bardzo szerokie zastosowanie i można wykorzystywać go np. do masażu lub kąpieli. Najbardziej znane jest jego wykorzystanie w aromaterapii, bo – jak przystało na olejek eteryczny – ma bardzo kojący zapach, który wspomaga leczenie i działa antyseptycznie.
Jakie właściwości ma olej rozmarynowy?
- Powstrzymuje procesy starzenia się komórek.
- Łagodzi podrażnienia i hamuje stany zapalne.
- Ma właściwości antybiotyku i odkaża organizm.
- Ujędrnia skórę, dzięki czemu zmniejsza cellulit.
- Podnosi odporność organizmu i wspiera krążenie.
- Wzmacnia cebulki włosów i osłabione końcówki.
- Hamuje wypadanie i ogranicza przetłuszczanie.
Uwaga! Olejki eteryczne w kosmetyce
Przy okazji omawianie olejku rozmarynowego warto powiedzieć sobie coś więcej o tym, jak wykorzystuje się olejki eteryczne w kosmetyce. Temat ten jest dość obszerny, ale warto streścić go przynajmniej po części. Po pierwsze aromaterapia, czyli niekonwencjonalne leczenie zapachem. Olejki eteryczne pobudzają, relaksują i działają antyseptycznie. Chętnie stosuje się je także do ujędrniania i odmładzania skóry np. jako kosmetyk do masażu. Olejki eteryczne (także olej rozmarynowy) często dodawane są też do kremów, balsamów, odżywek i olejków do włosów. Stosowane punktowo niwelują widoczność niedoskonałości, a w połączeniu z innymi olejami i ekstraktami roślinnymi dodają kosmetykom pewnych właściwości.
Warto mieć jednak na uwadze, że olej rozmarynowy (mimo swoich cennych właściwości) może podrażniać skórę. Olejki eteryczne trzeba stosować rozważnie i w niewielkich ilościach. I choć warto sięgać po kosmetyki z olejami eterycznymi, to niejednokrotnie lepsze właściwości mają te, które ich nie zawierają. Świetnie to zresztą widać w poniższym zestawieniu.
Czy znasz te kosmetyki? To najlepsze produkty do pielęgnacji włosów!
Uwielbiane przez kobiety za kompleksowe działanie, świetne składniki i inne zalety. Oto najlepiej sprzedające się i warte swojej ceny kosmetyki do włosów. Sprawdź, czemu warto po nie sięgnąć. Który z poniższych kosmetyków jest najlepszy?
OLEJEK NANOIL DO WŁOSÓW ŚREDNIOPOROWATYCH
Innowacyjny olejek stworzony specjalnie do włosów średnioporowatych (normalnych, puszących się, osłabionych i matowych). To najczęściej spotykany rodzaj, który charakteryzuje się niebezpiecznie rozchylającymi się łuskami. Nanoil do włosów średnioporowatych domyka łuski włosów, a więc obniża ich porowatość i ochrania przed utratą wody oraz składników odżywczych. Zawiera sześć idealnie skomponowanych olejów – olej makadamia uelastycznia, olej arganowy ochrania i regeneruje, olej marula wzmacnia barierę wodno-lipidową, olej jojoba hamuje przetłuszczanie i eliminuje łupież, olej marakuja dodaje blasku, dyscyplinuje i ogranicza puszenie się włosów, a olej kokosowy ochrania delikatne końcówki. Co ważne, olejek Nanoil do włosów średnioporowatych (podobnie jak dwie pozostałe wersje olejku) działa nie tylko na powierzchni włosów, ale wnika do wnętrza włosów i skóry głowy. Nadaje się do olejowania na sucho i mokro, a także na skórę głowy i na całą noc, ponieważ nie zawiera silikonów i parabenów. Olejki wspierają dodatkowe składniki takie jak witaminy, jedwab, filtr UV i substancje przeciw wypadaniu włosów oraz na ich wzrost. Eleganckie opakowanie w złoto-czarnej wersji kryje w sobie bardzo lekki olejek o świetnej wchłanialności. Nanoil do włosów średnioporowatych nie pozostawia tłustego uczucia i nie obciąża nawet stosowany bez spłukiwania.
SERUM JOHN MASTERS ORGANICS SCALP
Lecznicze i oczyszczające serum do skóry głowy, które sprawdza się w codziennej pielęgnacji włosów. Nie tylko oczyszcza, ale także odżywia skórę głowy, przywraca jej miękkość i łagodzi stany zapalne. Stosowane regularnie przywraca odpowiednie pH, a dzięki temu wspomaga prawidłowy wzrost włosów i hamuje ich wypadanie. Zawiera trzy olejki eteryczne: z mięty pieprzowej, z zielonej mięty oraz z liści tzw. zimowej zieleni. Do tego sok z aloesu oraz ekstrakt z wiązówki błotnej. Serum JMO Deep Scalp Purifying Serum to 59 ml bardzo ciekawych, naturalnych składników, których działanie wzmacnia kompleks witamin. Warto jednak powiedzieć, że to serum przeznaczone wyłącznie na skórę głowy, co oznacza, że nie nadaje się do użycia na włosach. Mnogość olejków eterycznych w składzie to z jednej strony zaleta, a z drugiej wada, bo stosowane w zbyt dużej ilości mogą uczulać i wywoływać podrażnienia.
ODŻYWKA KHADI PURE AMLA POWDER
Bardzo ciekawy produkt, który przeznaczono do pielęgnacji włosów zniszczonych. Dla pogrubienia i wzmocnienia włosów marka Khadi ma jedno rozwiązanie i jest to odżywka do włosów w pudrze. Pure Amla Powder to (jak zresztą wskazuje nazwa) sproszkowana amla, czyli agrest indyjski. Kosmetyk nie zawiera żadnych innych substancji, a więc jest to naturalna formuła, którą można stosować jako odżywkę lub szampon. Oczyszcza i odżywia, a także ochrania przed wolnymi rodnikami i zapobiega siwieniu włosów. To możliwe, ponieważ amla naturalnie może przyciemniać włosy. Amla w pudrze utrzymuje także elastyczność, zdrowie i świeżość skóry głowy. Niestety przed aplikacją proszek trzeba rozrobić z wodą. Najlepiej, jeśli będzie gorąca, a powstałą, gęstą papkę zostawimy na co najmniej 2 godziny. To zdecydowanie mało wydajny kosmetyk, którego sporą wadą jest trudność nakładania.
MASKA ALTERNA CAVIAR ANTI-AGING MOISTURE
Jedna z ciekawszych propozycji od Alterna Haircare jest specjalna maseczka przeciwstarzeniowa przeznaczona do pielęgnacji włosów suchych, łamliwych i zniszczonych. Przede wszystkim zapewnia prawidłowe nawodnienie, intensywnie odżywia, rewitalizuje i odmładza włosy. Zawiera tylko jeden olej z nasion lnu oraz siedem ekstraktów roślinnych, m.in. z marchewki, alg morskich, japońskiego wasabi oraz kawioru. Maska do włosów Alterna Caviar to dość bogata formuła. Niestety zawiera silikony oraz dziesiątki sztucznych wzmacniaczy. Choćby ze względu na to, że kosztuje bardzo dużo, marka mogła postarać się o naturalniejszy skład. Za to maskę można pochwalić za delikatny zapach oraz to, że chwilę po nałożeniu produkt całkowicie wchłania się we włosy, zapewnia im miękkość oraz sypkość. Alterna Caviar Masque wymaga spłukiwania.
SPRAY BALMAIN VITAMINE HYDRATANT
Paryska marka Balmain Hair Couture zasłynęła perfumami do włosów. Godny uwagi jest również odżywczy spray witaminowy, który ma w swojej ofercie. Stworzono go do włosów cienkich, które wymagają nieco innej pielęgnacji. Mimo że masz tylko 50 ml jest dość wydajny. Wyglądem przypomina perfumy, a wewnątrz kryje kilka wyciągów roślinnych. Spray do włosów Balmain zawiera ekstrakty m.in. z szałwii lekarskiej, palmy sabałowej, rumianku i żywicy. Skutecznie ochrania kolor dzięki antyoksydantom, a także wygładza włosy za sprawą protein jedwabiu. Nie jest to do końca naturalny produkt, ale warto wspomnieć o nim ze względu na popularność marki Balmain. Kosmetyk można stosować na mokre i suche włosy, nie wymaga spłukiwania. Aplikację ułatwia wygodny atomizer, który równomiernie rozpyla serum na włosach.